Kurumsal
Başkan Mesajı

SOGAD olarak COVID -19 pandemisine rağmen ülkemizin pozitif büyüme sağlayan ender ülkelerden biri olmasına sağladığımız katkının gururunu taşımaktayız.

SOGAD (Soğuk Hadde ve Galvaniz Üreticileri Derneği) olarak yassı çelik üretimi alanında faaliyet göstermekte olan 6 kuruluşun oluşturduğu bir derneğiz.

Demir-Çelik, bir ülke ekonomisine katkı sağlayan en önemli sektörlerinden kabul edilmektedir. Çeliğin tamamen yeniden kullanılabilir ve geri dönüştürülebilir malzemelerden olması döngüsel ekonominin inşasında kritik bir rol oynamaktadır.

Çelik sektörünün ana kollarından olan yassı çelik ve çıktılarından olan Soğuk haddelenmiş, Galvanizli ve Boyalı çelikler hem dünyada hem de ülkemizde giderek daha önemli bir konuma gelmektedir. Soğuk haddelenmiş, galvanizli ve boyalı sac sektörleri, Türkiye’de son yıllarda artan talepler doğrultusunda gelen yeni yatırımlarla beraber gelişimini sürdürmekte, dünya üreticileri ile rekabet edebilecek düzeyde üretimimiz ve geniş kalite seçeneklerimiz ile bu sektörlerde önde gelen ülkeler arasında yer almaktayız. 2010’dan günümüze, soğuk haddelenmiş, galvanizli ve boyalı sacların ihracatı genel olarak yükseliş trendinde ilerlemekte ve kaliteli Türk çeliğini tüm Dünya’ya ulaştırmaktayız.

Soğuk haddelenmiş, galvanizli ve boyalı sac üreticileri olarak özellikle beyaz eşya ve otomotiv sanayi sektörlerine hammadde tedarikçisi olarak hizmet vermekteyiz. Bunun yanında radyatör, inşaat ve yapı gibi birçok sektöre de ürünlerimizi ulaştırıyoruz. SOGAD olarak yıllık yaklaşık 5,5 milyon ton üretim kapasitemizle bahsi geçen sektörlerin başlıca tedarikçileri olmaktan gurur duyuyoruz.

SOGAD olarak 2021 yılında 4.785 kişiye istihdam sağlayarak, 55 milyon TL ciromuzla, soğuk haddelenmiş ve galvanizli ve boyalı sac üreticilerinin çoğunluğunu temsil etmekten mutluluk duyuyoruz.

2021 yılında yaklaşık olarak Türkiye’den ihraç edilen 3,2 milyon ton soğuk haddelenmiş, galvanizli ve boyalı sacların %70’ini temsil ederek, 2,5 Milyar USD ihracat ciromuzla Türkiye ekonomisine katkı sağlamaktayız.

Türkiye yassı çelik sanayisini ileriye taşımak, Türkiye ekonomisine değer katmak ve dünyada ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek öncelikli hedeflerimiz arasındadır.

Saygılarımla

Kerem Çakır

Soğuk Haddeleme, Galvanizli ve Boyalı Sac

Üreticileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı