Bilgi Bankası
Ürünler

Türkiye Ham çelik üretimi 2021 yılında 40,4 milyon ton gerçekleşerek dünyanın en büyük “7. Çelik Üreticisi” olmuştur.

1 PO
Asitlenmiş ve Yağlanmış Sıcak Saclar (Pickled & Oiled, PO):
Sıcak haddelenmiş çeliğin yüzeyinde oluşan tufal tabakasının hidroklorik asit ile temizlenmesi ve daha sonra korozyonu önlemek amaçlı yağlanması ile üretilir.
Kullanım alanları: Otomotiv, inşaat, genel imalat sektörleri
2 FH
Tam Sertleştirilmiş Çelikler (Full Hard, FH) ::
Asitlenmiş ve yağlanmış sıcak yassı çeliklerin soğuk haddelenmesiyle üretilen yassı çeliklerdir. FH malzemelere tavlama işlemi uygulanmadığı için yüksek mukavemet ve çok düşük uzama değerine sahiptirler.
Kullanım alanları: Çelik çember, toka, iş güvenliği ayakkabısı, boru uygulamaları vb.
3 CR
Soğuk Haddelenmiş Sac (Cold Rolled Coil, CRC):
Asitleme ve haddeleme ile oluşan FH (full hard) malzemelerin işlenmesinden oluşur. Soğuk sac, FH (full hard) malzemelerin, tavlama ve istenilen yüzey özelliklerini sağlamak amacıyla temperleme işlemine tabii tutulması ile oluşan üründür. Soğuk sac yüzeyi kaplamasız olmakla beraber yüzey koruyucu olarak müşteri talebine bağlı olarak yağlama talep edilebilir. Soğuk sac ürünler müşteriler tarafından pres/şekillendirme ya da boyama gibi bir operasyondan geçer. Soğuk sac bu şekilde nihai ürün haline getirilir.
Kullanım alanları: Otomotiv sektörü, beyaz eşya, metal bağlantı elemanları, kapı/pencere doğrama sistemleri, radyatör ve havalandırma ekipmanları üretimi vb.
3 HDG
Sıcak Daldırma Galvanizli Yassı Çelikler (Hot Dip Galvanized, HDG):
Yassı çelik malzemenin her iki yüzeyine çinko kaplaması ile elde edilen üründür. Galvanizli sac korozyona son derece dayanıklıdır. Galvanizli sac üretimi için ön hazırlık, tavlama, galvaniz kaplama, temperleme, gergili düzeltme ve talebe bağlı olarak yağ/pasivasyon işlemlerinin aynı hat üzerinde ve sürekli bir şekilde rulo yassı çeliklere uygulanması gerekir.
Kullanım Alanları: Otomotiv, beyaz eşya ana ve yan sanayileri, yapı/inşaat, pano, kablo kanalı üretimleri, muhtelif çelik konstrüksiyon üretimi, paneller vb.
3 CC
Boyalı Sac (Coated Coil, CC):
Rulo halindeki galvanizli yassı ürünlerin boyanmasıyla elde edilir. Ürünler sürekli boyama hattında müşterin talebine göre boyanır ve korozyona son derece dirençlidir.
Kullanım alanları :Otomotiv imalatı, beyaz eşya üretimi, elektronik eşya imalatı, dekoratif ürünler, ambalaj sanayi, aydınlatma sektörü vb.